X
تبلیغات
زولا

چرک نویس

چرک نویس های آرمین حسنی راد

شنبه 27 تیر 1394 ساعت 17:55

بدون عنوان!

به متون زیر توجه کنید:

"...مجموع خانواده ما از متدینین سنتی بودند. فکر می کنم در طول بیست و پنج سالی که با پدرم بودم، نماز شب او ترک نشد. اما در عین حال از قبل از انقلاب تا زمانی که فوت کرد، بسیار مخالف انقلابیون و جمهوری اسلامی بود."

"...آنچه که بنده و امثال بنده یاد گرفتیم، با هزینه بسیار زیادی بدست آمده است. متاسفانه هرچه امروز می گوییم که ما قبلا اشتباهاتی مشابه رفتار امروز شما داشته ایم، و نباید دوباره مرتکب همان اشتباهات شویم، توجهی نمی کنند."

"... در کمیته سوم، بحث حقوق بشر به تازگی علیه ایران مطرح شده بود. بنده مسئول این کمیته شدم و آقایان سعید امامی و سیروس ناصری نیز به عنوان همراه من در جلسات شرکت می کردند. در آن زمان اصرار داشتیم که حتی اگر کسی یک کلمه نیز راجع به جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، ما پاسخ آن را بدهیم... در آن زمان تنها کسانی که با مقررات سازمان ملل متحد آشنایی داشتند، ما بودیم. این مقررات در واقع روش کار است، اما این کار به عقلانیت نیز نیاز دارد. در آن مقطع ما به دلیل کم تجربگی، قسمت عقلش را لحاظ نمی کنیم."

"... یکی از نشانه های آن خوشحالی این است که من به شدت سیگار می کشیدم، از خوشحالی این جابجایی، از روزی که جانشینم ویزا گرفت تا به امروز سیگار نکشیده ام. در صورتی که روزانه سه سیگار برگ می کشیدم."

"...مواقعی ما در جلسات موضوعاتی را مطرح می کردیم که الزاما نقشی در تدوین آن ها نداشتیم و شاید با آن ها مخالف نیز بودیم. ولی دستوری بود که از مقامات بالاتر کشور به ما داده شده بود و ما باید اجرا می کردیم. بنابراین ممکن است ما سخنانی را گفته باشیم که خودمان آن را قبول نداشتیم.  اما همیشه سخنان و کارهایمان مورد تایید نظام و مقامات بالا بوده است."

"... اگر کسی معتقد است که من یک دیپلمات با سابقه هستم، این درس نبوده که از من یک دیپلمات با سابقه ساخته است، بلکه اشتباهاتی بوده که بنده در محل کار کردم و تجربه هایی بوده که کسب کرده ام." (1)

این ها سخنان محمد جواد ظریف سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد است. آنچه  در سخنان ایشان خودنمایی می کند اعتراف به اشتباهات گذشته و بیان حقایقی است که نمونه های مشابه آن در میان سیاستمداران ایرانی کمتر به چشم می خورد. از این منظر رفتار این دیپلمات کهنه کار قابل تحسین و آموختنی است.-----

(1) کتاب آقای سفیر، محمدمهدی راجی، نشر نی، چاپ دوم، 1392

(2) عکس از جام نیوز